TARTIŞMA ORTAMI

Tartışma sadece olumsuz değildir, birbirimizi geliştirmek için de tartışırız.
Hadi sen de sorular sor, cevaplar ver ve ekosistemin gelişmesine destek ol.

Aktiviteler Forumlar İnovasyon Hakkında Tartışmalar Konya’da mühendis kardeşlerin ürettiği araçlar, dünyada rağbet gördü!

 • Konya’da mühendis kardeşlerin ürettiği araçlar, dünyada rağbet gördü!

 • Ercan TURGUT

  Üye
  Haziran 18, 2022 - 2:13 pm

  Konya merkez Karatay ilçesi BÜSAN Sanayi Sitesi’nde, 29 yaşındaki Mustafa ile 30 yaşındaki Hüseyin Genç kardeşler, elektrikli hizmet aracı üretiyor.

  Tasarım ve Ar-Ge’siyle yerli mühendislik ürünü araçlar, havalimanı ve hastanelerde insan ve yük taşıyor.

  Havalimanlarında kullanılıyor, 3 saat şarj yetiyor

  “Golf arabası” olarak da bilinen, 2 veya 4 kişilik araçlar, uygun enerji tüketimiyle de tercih ediliyor.

  Yurt içinde ve birçok ülkedeki havalimanlarında hayatı kolaylaştıran araçlar, ortalama 3 saatte şarj edilebiliyor.

  35 kişiyle yılda 300 araç üretiyorlar

  AA’nın haberine göre; farklı güç ve menzil kapasitesinde yılda 300’e yakın araç üreten, bir bölümünü de ihraç eden firma, 5’i mühendis 35 kişiye istihdam sağlıyor.

  Şehir hastanelerinde ve havalimanlarında kullanılıyor

  Şirketin yöneticisi ve Ar-Ge sorumlusu Mustafa Genç, 2003’te babasının kurduğu firmanın elektrikli engelli aracı imalatı yaptığını söyledi.

  Yeni pazar arayışıyla, artan talep ve ihtiyaca göre 2 ve 4 kişilik, elektrikli, insan ve yük taşıyan araç üretimine başladıklarını anlatan Genç, “Şehir hastanelerine ve havalimanlarına vermeye başladık. Golf arabası olarak bilinen bu araçları 5 yıldır üretiyoruz ve sektörde iyi bir yere geldik. Geçen yıl da trafik tescilli araçlar üretmeye başladık. ‘B’ ehliyetiyle cadde ve sokaklarda kullanılabiliyor. 180 kilometrede 9 liralık enerji tüketiyor.” diye konuştu.

  Bagaj ve yük taşınıyor

  Genç, araçların yoğun ilgi gördüğünü belirterek şunları kaydetti:

  “Dünyaya yayıldık ve Avrupa’da hemen her havalimanında araçlarımız kullanılıyor. Fransa’daki bir havalimanıyla anlaşma yapmak üzereyiz. Büyük kampüsü olan işletmelerde de kullanılıyor. Özellikle havaalanı ve hastanelerde yürüme güçlüğü çeken insanlara büyük kolaylık sağlıyor. Kasalı modellerde bagaj ve yük taşımada da kullanılıyor. Ar-Ge’yi de bünyemizde yapıyoruz. Yerlilik oranı yüzde 80’e ulaştı, bunu daha da artırmayı hedefliyoruz. Elektrik-elektronik alt yapıda yerlilik oranını yukarı taşımayı istiyoruz. 4 kişilik modelimiz Ukrayna’da iyi bir yer edinmişti. Maalesef bu savaş, süreci baltaladı. Avrupa’da iyi bir pazar var.”


  Kaynak: ensonhaber.com

1 cevabın içindeki 1 cevap görüntüleniyor